Dlaczego warto dbać o dietę? Nie tylko dla sylwetki!

Dlaczego warto dbać o dietę? Nie tylko dla sylwetki!

Każdy wie, że dieta w największym stopniu wpływa na naszą sylwetkę. Dzięki diecie chudniemy, tyjemy i budujemy mięśnie (oczywiście trening też odgrywa tutaj ważną rolę). Ale oprócz tego dietą możemy wpływać także na inne, często nawet ważniejsze aspekty naszego życia i zdrowia. Jakie?

 

  1. Wpływ na nastrój.

Bardzo często jedzenie poprawia nam nastrój – znacie tę chęć na słodycze po stresującym dniu? Tak, niestety ja też…

Poprzez jedzenie (np. produkty bogate w cukier) jesteśmy w stanie zwiększyć poziom naszych neurotransmiterów w mózgu – serotoniny czy dopaminy, co przekłada się na nasz nastrój i samopoczucie. Jednak jeżeli codziennie będziemy jedli tego typu przetworzone pokarmy, niestety nasz organizm nie będzie w stanie już ich produkować…

2. Wpływ na jelita

Nasza dieta w największym stopniu wpływa na nasze jelita. A jelita są powiązane z funkcjonowaniem całego organizmu – czy to odporności, nastroju, regulacji poziomu cukru we krwi i wagi, wchłanianiem składników odżywczych, odpowiednim trawieniem… Jeżeli nasze jelita są w słabej kondycji mamy większe ryzyko chorób, gorszy nastrój, gorsze trawienie, większe ryzyko chorób autoimmunologicznych.

 

3. Wpływ na mózg

Dzisiaj każdy chce, by jego mózg pracował na najwyższych obrotach – od tego zależy nasza praca, nasze związki, ale także nasze bezpieczeństwo (np. czas reakcji podczas prowadzenia samochodu).

Dieta dostarcza nam niezbędnych składników dla pracy mózgu – kwasów tłuszczowych omega-3, cholesterolu – składników budulcowych, witamin, minerałów, aminokwasów  – niezbędnych dla działania neurotransmiterów.

 

4. Wpływ na choroby

Obecnie coraz szerzej znany jest wpływ diety na choroby różnego rodzaju – począwszy od chorób zapalnych jelit, przez cukrzycę, choroby serca a nawet choroby autoimmunologiczne. Dieta może być świetnym elementem zapobiegawczym, ale także może pomóc w wyleczeniu wielu schorzeń.

 

5. Poziom energii

Masz problem, by obudzić się rano bez kawy a po obiedzie czujesz duży spadek energii?? Zdarza się to bardzo często i jedną z głównych przyczyn niskiego poziomu energii w ciągu dnia jest dieta. Zmęczenie po posiłku – jak łatwo można się domyślić – przeważnie związane jest ze złym doborem produktów lub nieodpowiednią ilością jedzenia w danym posiłku.

 

A więc jak widać dieta nie wpływa tylko na naszą sylwetkę – jej wpływ jest znacznie szerszy. Być może te informacje bardziej zmotywują Cię do dbania o odpowiednie odżywianie 🙂

baza trenerów