Dlaczego diety nie działają?

Dlaczego diety nie działają?

Na dźwięk słowa „dieta” nasze pierwsze skojarzenia padają na odchudzanie i poprawę wyglądu sylwetki. Jednak dieta to coś więcej niż kształtowanie sylwetki. To po prostu nasz codzienny sposób żywienia, który ma wpływ na cały nasz organizm.

Stosowana przez nas dieta odbija się na całym naszym zdrowiu. Dobrze skomponowany jadłospis to także dobry naszego zdrowia, zmniejszone ryzyko powstania chorób metabolicznych, prawidłowe działanie układu hormonalnego, wysoka odporność organizmu, odpowiedni stan skóry, włosów i paznokci a nawet- nasze dobre lub złe samopoczucie po całym dniu pracy.

Co jednak w sytuacji, gdy drastycznie obniżamy spożycie kilokalorii i zmniejszamy różnorodność diety?

Pominięcie aspektów zdrowotnych i skupienie całej uwagi na wyglądzie może spowodować, że z pozoru zdrowa dieta która daje nam oczekiwane efekty wizualne, może całkowicie rozsypać pozostałe elementy zdrowotnej układanki. To dlatego szybkie i restrykcyjne diety zazwyczaj kończą się efektem jo-jo. Organizm pozbawiony energii do normalnego funkcjonowania wysyła mnóstwo sygnałów, abyśmy w końcu zaczęli jeść.

Nagle wydaje nam się, że czekolada ma dwa razy mocniejszy zapach, obiad wygląda pięć razy bardziej apetycznie a jakakolwiek wzmianka o jedzeniu wywołuje w nas frustrację. Dla naszego organizmu nie istnieje taki mechanizm, jak „odchudzanie”. Istnieje tylko fakt, że z jakiegoś powodu dostarczamy mniej energii niż dotychczas i aby przeżyć, należy się przed tym bronić.

Zamiast poświęcać czas na kolejną szablonową dietę, warto skupić się na wyłapaniu nawyków, które powodują u nas wzrost masy ciała i stopniowe ich zmienianie. Najczęstszymi problemami są: podjadanie między posiłkami, jedzenie dużych ilości kalorii na noc lub jedzenie tłustych i kalorycznych potraw. 

Z punktu widzenia skutecznego odchudzania dużo korzystniej jest tydzień po tygodniu wprowadzać drobne zmiany, które w długoterminowe perspektywie przyniosą nam spadek masy ciała bez efektu jo-jo. Wszystko dlatego, że oprócz mniejszego spożycia kalorii zdobędziemy nowe nawyki, które pozwolą nam utrzymać efekt.

 

baza trenerów